M-WET Przychodnia Weterynaryjna

M-WET Przychodnia Weterynaryjna
czynne Pon.-Pt. 10.00-18.00 - Sobota 10.00-14.00
Masz problem z twoim zwierzęciem?
Zadzwoń teraz: +48 601 812 521

Kastracja i Sterylizacja, mity i fakty

Nie rozmnażaj! Nie porzucaj!
MITY I FAKTY
Mit: Każda suka lub kotka musi choć raz urodzić młode.
Fakty: Młode nie są jej potrzebne dla zdrowia i jej szczęścia. Pamiętajmy, że ciąża jak i poród mogą różnie przebiegać i w pewnych wypadkach także mogą stanowić zagrożenie dla życia suki czy kotki.

Mit: Kastracja jest niebezpieczna i rodzi choroby.
Fakt: Być może kiedyś była. Dziś dostępne są bardzo bezpieczne narkozy. Stosuje się sterylne narzędzia i nici. W kilka dni po zabiegu zwierzę już o nim nie pamięta. Kastracja jest zabiegiem prostym i chroni przed wieloma śmiertelnymi chorobami. Wysterylizowane samice nie zachorują na ropomacicze lub raka sutków, nie będą miały ciąży urojonych. A samce nie będą narażać się na rany i zakażenia walcząc z konkurentami. Unikniemy nowotworów jąder, przepuklin i schorzeń prostaty. Sterylizacja zmniejsza też możliwość przenoszenia kociego AIDS i białaczki.

Mit: Szczenięta i kocięta łatwo znajdują domy.
Fakt: Tysiące niechcianych zwierząt corocznie jest porzucanych i uśmiercanych w niehumanitarny sposób.

Mit: Sterylizacja, kastracja są drogie.
Fakt: Zabiegi te to jednorazowa inwestycja na całe życie zwierzęcia. W ciągu ostatnich lat cena tego zabiegu zdecydowanie spadła.
Operując w naszej lecznicy:
• Przed planowanym zabiegiem mamy możliwość wykonania badań morfologicznych i biochemicznych krwi, EKG oraz zdjęć przeglądowych RTG
• Używamy znieczulenia wziewnego
• Operujemy zwierzęta także z przewlekłymi chorobami np. wątroby, serca, cukrzycą
• Zwierzęta po zabiegu są monitorowane i wydawane wybudzone!!!!!!
Kastracja i Sterylizacja
To powszechnie używany termin na określenie chirurgicznego zabiegu, pozbawiającego zwierzę zdolności do rozmnażania się. Zabieg ten może wykonać jedynie lekarz weterynarii i wymaga on znieczulenia ogólnego. Obecnie na świecie odchodzi się od wykonywania zabiegów sterylizacji na rzecz kastracji. Sterylizacja bowiem była zabiegiem polegającym jedynie na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u samicy lub nasieniowodów u samca. Pozostawienie części narządów rozrodczych wiązało się z ich z nowotworzeniem. W Polsce jednak nadal w języku potocznym używa się terminu sterylizacja w odniesieniu do samic, choć tak naprawdę wykonywany jest zabieg kastracji. W stosunku do samców przyjęło się natomiast używać prawidłowego określenia kastracja.
U samców najlepszy termin tego zabiegu wypada w 6-8 miesiącu życia. Samice zaleca się sterylizować przed pierwszą rują/cieczką. Po zabiegu przeprowadzonym w młodym wieku zwierzę wraca do zdrowia w ciągu 2-3 dni. Zabieg przeprowadzony u starszego lub chorego zwierzęcia wiąże się z ryzykiem, powrót do zdrowia trwa dłużej. Koszt zabiegu jest wyższy.
Kastracja (potocznie sterylizacja) u samic
Polega na usunięciu całego układu rozrodczego, macicy, jajowodów i jajników poprzez nacięcie w powłokach brzucha. Przed zabiegiem brzuszek zwierzaka zostaje ogolony, aby zapewnić do niego czysty dostęp. Czasami po zabiegu weterynarz po około dziesięciu dniach dokonuje zdjęcia szwów, chyba że zastosuje nić, która ulega rozpuszczeniu w ciele. Powrót do zdrowia następuje szybko, jakieś kilka dni, podczas których należy ograniczyć zwierzakowi ruch.
Kastracja u samców
Jądra usuwane są przez nacięcia w mosznie - worku, w którym się znajdują. Przeważnie nacięcia pozostawia się bez zszywania, ponieważ jest to w sumie niewielki zabieg. Pooperacyjna opieka zwykle obejmuje jedynie kontrolowanie powstających blizn, utrzymanie ich w czystości i suchym stanie.
Po podjęciu decyzji o zabiegu
• Skontaktować się jak najszybciej z lecznicą i umówić pupila na zabieg (może być konieczna wizyta kwalifikacyjna).
• Porozmawiać z lekarzem weterynarii o Waszym pupilu, m.in. podać jego wiek, poinformować o ewentualnych chorobach i zapytać, czy przed zabiegiem będą konieczne dodatkowe badania np. badanie krwi, mocz, ekg serca. Wasz pupil powinien mieć aktualne szczepienia i być odrobaczony, odpchlony.
• Po zabiegu będzie niezbędny kołnierz lub opatrunek pooperacyjny, które zapewniamy na miejscu.
• Zwierzęta powyżej 7 roku życia powinny obowiązkowo mieć wykonane podstawowe badanie krwi z biochemią.
• Wszystkie zwierzęta (niezależnie od płci, wieku i gatunku) muszą być odrobaczone, odpchlone oraz zaszczepione.

Dobrze jest wiedzieć w jakiej kondycji zdrowotnej jest nasz pupil. Zwierzę nie poskarży się, że je coś boli, że się źle czuje. Ty, jego Opiekun, możesz dostrzec objawy dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Wtedy może być już za późno na leczenie. Dlatego tak ważne są regularne kontrole u lekarza weterynarii i wykonywanie okresowych badań krwi i moczu.
Wykastrowany samiec
staje się mniej pobudliwy i agresywny, nie stacza walk z rywalami, nie poszukuje samicy, nie oddala się od domu i nie naraża się na potrącenie lub śmierć pod kołami samochodu. Pies taki jest więc lepszym stróżem Twojego domostwa. Zabieg przeprowadzony u kocurów eliminuje nawyk znaczenia moczem o intensywnym zapachu pomieszczeń, w których przebywa.

Wysterylizowana suka
nie ma już cieczki, która trwa około trzech tygodni, w czasie której zostawia krwawe ślady w całym mieszkaniu, jest natarczywa, niespokojna, skłonna do ucieczek. Jej zapach nie wabi samców, które wcześniej szukały jej towarzystwa i przybywały stadami nawet z odległych miejsc, by pod domem suki znaczyć teren i wyć.

Wysterylizowana kotka
już nie miauczy przeraźliwe przez kilka dni. Nie powtarza się to po tygodniu przerwy, nie przywołuje samców, które znaczą teren nieprzyjemnym zapachem wokół miejsca, gdzie mieszka nawołująca kotka.
Ponieważ u zwierząt poddanych zabiegowi neutralizacji rozrodczości przestroje hormonalne organizmu wiążą się z lepszą przemianą materii i bardziej intensywnym przyswajaniem składników pokarmowych niektóre z nich mogą mieć skłonności do przybierania na wadze. Aby tego uniknąć wystarczy ruch i dobrze zbilansowane, niskokaloryczne posiłki. Na rynku dostępne są gotowe specjalistyczne karmy dla kastratów.
Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu
• Odstaw jedzenie na co najmniej 12 godzin przed zabiegiem. Wodę pozostawiamy - zwierzę może pić.
• Króliki nie mogą być na czczo! - odstawiamy jedynie siano (na 8 godzin przed zabiegiem).
• Kotka lub suka nie może być w czasie rui/cieczki! Jeśli zdarzy się, że dostanie rujki/cieczki powiadom lekarza weterynarii, u którego był umówiony zabieg i zapytaj, czy w związku z tym faktem, można będzie zabieg przesunąć (w ramach akcji) na inny termin. Optymalny czas kastracji suki, która miała już cieczkę, to dwa miesiące po cieczce.
• Zwierzę musi być odrobaczone, odpchlone oraz mieć aktualne szczepienia. Poza tym musi być w ogólnie dobrym stanie zdrowia - to powinien ocenić lekarz.

Opieka bezpośrednio po zabiegu
• Zapewnij zwierzęciu ciepło podczas wybudzania się z narkozy.
• Pokarm po zabiegu podajemy wtedy, kiedy zwierzak już jest całkowicie wybudzony - najlepiej po minimum 12 godzinach. Postaraj się, aby jedzenie było lekkostrawne (gotowany kurczak, dobre jakościowo 'mokre' jedzenie).
• Jeżeli wybudzające się zwierzę usilnie próbuje chodzić lub skakać, mimo że nie koordynuje swoich ruchów - zamknij je w transporterze lub trzymaj na smyczy i w szelkach. Chodzi o to, by Twój pupil nie zrobił sobie krzywdy - jest wtedy jak pijany człowiek: wydaje mu się, że dużo może i nie czuje też bólu ponieważ wciąż działa znieczulenie.
• Kilka pierwszych dni po zabiegu nie forsuj swojego psa na spacerze. Kotce postaraj się (w miarę możliwości) ograniczyć ruch.
• Wszelkie niepokojące nas zachowania zwierzęcia konsultujemy z lekarzem weterynarii, który operował zwierzę.
tagi: Gabinet, Przychodnia Weterynaryjna, weterynarz, Mława, adopcja psów, adopcja kotów, rtg, usg, laser, badania laboratoryjne, morfologia, psy, koty, gołębie, leki, brit care, royal, eukanuba, specjalista, mikroczipy, paszporty, znakowanie zwierząt, ekg, Tomasz Murawski, chirurg, leczenie stacjonarne zwierząt, hotel dla kotów.